IGA EMAST KOERA EI PEA PAARITAMA!

MÜÜT, et emast koera peab korra elu jooksul paaritama, muidu tekivad tervise- ja iseloomuprobleemid, EI VASTA TÕELE!

Märtsi viimasel nädalal helistas Saksa Lambakoera toimetusse murelik SLK kasvataja:
Tallinna nimeka kliiniku (kliinik ja patsient toimetusele teada) loomaarst oli soovitanud emase saksa lambakoera omanikule, et koer peaks saama vähemalt ühe pesakonna, muidu tekivad terviseprobleemid – näiteks piimanäärmekasvajad. Toimetusse helistanud kasvataja mure on arusaadav. Õnneks osutus kõnesolev koeraomanik teadlikuks inimeseks ja ei tormanud emasele otsekohe „peigmeest” otsima.

Arenenud riikides praktiseeritakse juba aastaid emaste koerte steriliseerimist, juhul kui nad ei oma märkimisväärset aretusväärtust või ei soovi omanik kutsikatega tegeleda.
Meil Eestis – olukorras, kus probleemiks on tõukoerte tõutunnistuseta pesakonnad (vanematel tegemata vajalikud terviseuuringud ja töökatsed) ning kus varjupaigad sõna otseses mõttes üle ääre ajavad, on loomaarsti poolt karjuvalt vastutustundetu soovitada poegimist „emase tervise huvides”.
Kuhu need kutsikad pärast seda pannakse, kui emase tervise eest on „hoolitsetud”?

Võtsime ühendust Eesti Väikeloomaarstide Seltsiga

Tegime ettepaneku, et EVS võiks teha vastava ringkirja kliinikutele ja tõuühingutele, mis aitaks teha selgitustööd koeraomanike hulgas – IGA EMAST EI PEA PAARITAMA!

EVSi liikmelt Tiina Toometilt tuli vastus:

„EVSil oli märtsi lõpus  üldkoosolek, kus loodi töögrupp, mis peab välja töötama EVS-i ühised seisukohad just niisugustes küsimustes. Sterilisatsioon/paaritused jms. võikski olla loodud töögrupi esmane ülesanne”.

------------------------------------------------------

See on kahtlemata väga tänuväärne algatus, aga senimaani, kuni EVS konkreetseid meetmeid arutab, tahaks kõikidele emaste koerte omanikele ja ka teistele südamele panna:
JUTUD SELLEST, ET EMAST PEAB VÄHEMALT KORRA ELUAJAL PAARITAMA, EI VASTA ABSOLUUTSELT TÕELE!

------------------------------------------------------

Ajakiri Saksa Lambakoer küsis dr. Marti Lasn´ilt, Eesti Kennelliidu teadusnõukogu liikmelt: Kas väide, et igal emasel peab olema vähemalt üks pesakond, vastab tõele?

Dr. Lasn: „Kunagi oli tõesti käibel seisukoht, et iga emane koer peab oma eluajal vähemalt ühe pesakonna üles kasvatama.
SELLEST VÄITEST ON TÄNASEKS PÄEVAKS SAANUD MÜÜT. EMASE KOERA PESAKONNAVAJADUS ELUEA JOOKSUL EI PEA PAIKA.
Tänapäeval soovitatakse juba koera soetades teha kindlaks, kas temast saab aretuskoer või mitte. Juhul kui näitustelkäimine ja vastavalt tõule ka koolitamine ning töökatsed on omanikule vastumeelt, siis soovitaksin emane koer steriliseerida ja seda juba pooleaastaselt. Varajases eas taluvad koerad mainitud lõikust väga hästi, paranemine on kiire ja sel moel saame vähendada vanemas eas võimalike piimanäärmekasvajate ohtu.
Fakt on see, et regulaarsed jooksuajad (2 korda aastas) põhjustavad emasele koerale piisavat stressi - ja seda me oma parimale sõbrale kindlasti ei soovi. Seega soovitan emastele koertele kas varajast või hilisemat, planeeritud pesakondadejärgset, steriliseerimist”.

-----------------------------------------------------

Iga kutsikas peab saama hooliva kodu. Eestis on (tõu)koerte ületootmine, piisab vaid avada suvalise varjupaiga koduleht – seal on arvukalt tõukoeri, rääkimata tõututest.

Tõuühingud on kehtestanud paarituseks nõuded (terviseuuringud + koolitus) – seda koerte tervise ja iseloomu ning tõule vastavate tööomaduste huvides.

SAKSA LAMBAKOERA ARETUSNÕUDED LEIAD siit