OSALED KUTSIKAGA ESIMEST KORDA NÄITUSEL?

SIIT SAAD NÕUANDEID JA VASTUSEID OMA KÜSIMUSTELE! 

 

Kutsikaga näitusele_pilt.jpg
Foto: Helen Vaher

 

KUTSIKANÄITUS – MIS JA KUIDAS TOIMUB, ETTEVALMISTUSED, NÄPUNÄITED (muuhulgas KUTSIKA PESEMINE)

 

Näitus  

Koertenäitustel hinnatakse tõukoerte välimikku - kehaehitust, liikumist, pigmenti (karva värvust), aga ka temperamenti.

ESLÜ korraldab niinimetatud erinäitusi, kus osalevad ainult saksa lambakoerad.

Saksa lambakoera (SLK) tõuga tegelejad hindavad erinäituste tulemusi kõrgemalt kui kõikide tõugude näituste omi, sest erinäitustele kutsutakse hindama kohtunikke, kes on nimelt selle tõu asjatundjad.

Tõukoerte näitusi korraldatakse seepärast, et inimesed, kes tegelevad tõu aretusega – KASVATAJAD – saaksid paar korda aastas ülevaate koertest ehk siis „aretusmaterjalist”.

Enamik koeraomanikke aga käib näitustel selleks,  et hobikaaslastega suhtlemisest rõõmu tunda, mõtteid ja kogemusi vahetada, teiste koeri vaadata ja enda omi näidata. 

Kutsikanäituse ringid

Kutsikad 4-6 kuud
Kutsikad 6-9 kuud
Kutsikad 9-12 kuud

Näitusehinded  

KUTSIKANÄITUSTEL KASUTATAVAD HINDED:

VL/väga lootustandev
L/lootustandev   

NÄITUSEHINNE näitab koera „kvaliteeti”, saadud KOHT NÄITUSERINGIS on aga suuresti kohtuniku subjektiivse arvamuse tulemus. Palju kohtunikke - palju arvamusi. SLK tõustandardis on üldsuunised kirjas, loomulikult tõlgendavad kohtunikud standardit pisut erinevalt.

Kui Sinu koer on näiteks VL 8, tähendab see, et ta kõrgeima võimaliku hinde VL saanuna on väga lubava ehk väga perspektiivse välimikuga, kuid kohtunik eelistab isiklikult pisut teist tüüpi koeri ja asetab sellised ringis ettepoole, nii et Sinu koer saab 8. koha.  L hinde saanud kutsikad on kohtuniku meelest, nagu hinde nimetuski ütleb, lubava ehk perspektiivse välimikuga. Pole mingi katastroof, kui Su kutsikas on ringis viimane, hindega L. Tal on lubav ehk perspektiivne välimik, anna talle aega areneda!

Mõnel järgmisel näitusel mõne  teise kohtunikuga  võib Sinu koer omakorda eespool olla – see kehtib eriti kutsikaklassi  puhul, nende füüsis muutub ju lausa nädalatega.

Niisiis: eelkõige on tähtis näitusehinne, mitte koht. Kuigi, kes meist esikohast ära ütleks...:)  

Mis näitusel toimub? 

Näituseplatsil on piirdelindiga tähistatud suur ring, mille sees ja ümber koerad koos händleritega liiguvad.  

NÄITUSERINGIKS NIMETATAKSE lindiga piiratud ringi füüsilises mõttes, samuti erinevate vanuseklasside esinemiskordi. Näiteks: isaste 4 – 6 kuuste kutsikate  näitusering. 

HÄNDLERITEKS  NIMETATAKSE inimesi, kes koeri näitusekohtunikule esitlevad ja nendega ringis jooksevad. Händleri, kes Sinu koera ringis näitab ja temaga enne näitust näitusetrenni teeb, aitab Sul leida KASVATAJA. (Küsi kasvatajalt  sellekohast abi ja infot  aegsasti, nädalaid enne näitust.) Händlerilt saad juhised selle kohta, kuidas käituda/kus olla koera ringisoleku ajal. 

Pealtvaatajad ja omanikud peavad olema näituseringi piirdelindist väljaspool.

KOHTUNIK jälgib koeri ringi keskelt – sealt on parim ülevaade. Kohtunikku abistavad ringikorraldaja ja  ringisekretär. 

KOERTE KOHALOLEK REGISTREERITAKSE INFOLAUAS. Näitusele (aegsasti) kohale jõudnud, käi koeraga kõigepealt infost läbi. Seal kontrollitakse koera vakstineerimistõendit ja märgistust (tätoveeringut või kiipi) ning antakse Sulle rinnanumber, mis vastab numbrile, mille all Sinu koer on näitusekataloogi kantud. Numbri seob enne ringi algust endale ümber Sinu koera händler. Osta infolauast näitusekataloog. Seal on kirjas kõik osalejad ja näituse ajakava, kataloog on tore mälestus näitusest. 

NÄITUSERINGID TOIMUVAD VANUSEKLASSIDE KAUPA, isased ja emased eraldi. Alustatakse kõige nooremast vanuseklassist,  4 – 6 kuustest isastest kutsikatest. 

Kuidas koeri hinnatakse? 

NÄITUSEKIRJELDUS: OSALEVAD KOERAD KUTSUTAKSE ÜKSHAAVAL KOOS HÄNDLERIGA RINGI KESKELE ja kohtunik kirjeldab koerte välimikku. Ringisekretär paneb tema ütlused kirja iga koera  kirjelduslehele.

Kohtunik kontrollib koerte hambaid, isastel kontrollitakse munandeid. Kirjelduse ajaks sätib händler koera seisma nii, et koera anatoomia kohtunikule võimalikult hästi vaadeldav oleks. SLK puhul asetatakse üks koera tagajalgadest teisest pisut välja – ja tahapoole, et koera seljajoont paremini esile tuua. Kutsikad reeglina pole parimad paigalseisjad. Tavaliselt kohtunik arvestab „ealiste iseärasustega” ja saab kirjelduse tehtud ka vabama asendi puhul. Paigalseismine kirjelduse ajal EI OLE kuulekusharjutus, millest otseselt sõltuks näitusehinne. Küll aga jätab rahulik heas asendis koer kohtunikule parema mulje, sellist koera on kergem kirjeldada ja kindlasti mõjutab see osaliselt koera näitusetulemust. Niisiis –harjuta paigalseismist näitusetrennis!

Kirjelduste järel (mis suurema koertearvuga ringi puhul üsna kaua aega võtab) kutsub kohtunik kõik ühes vanuseklassis osalevad  koerad koos ringi. Nüüd juba kirjelduste põhjal esialgses paremusjärjekorras.  

RINGIS LIIKUMINE: HÄNDLERID TEEVAD KOERTEGA PAAR RINGI KÕNNITEMPOS JA MITMED RINGID JOOSTES, et kohtunik näeks koerte liikumist ja saaks lõpliku järjestuse paika panna. Tihti tõuseb hästiliikuv ja näitusetrenni saanud koer mitu kohta esialgsest ettepoole, ja vastupidi, kirjeldusel kohtunikule väga meeldinud koer võib kehva liikumise tõttu tahapoole langeda. Mõnikord „tõstab” kohtunik liikumise ajal mitu korda koeri ringi.

Omanikud liiguvad händlerite ja koertega samas tempos, kuid ringist väljaspool kaasa, vastavalt händleri märguannetele ergutavad oma koeri.  

TULEMUSED: RING PEATATAKSE, KUI KOHTUNIK ON OMA OTSUSE TEINUD. Loetakse ette koerte hinded ja paremusjärjestus ning autasustatakse koeri. Seejärel algab järgmine ring. Sina saad oma koera väsinud händlerilt lõpuks kätte. Kiida koera ja täna händlerit, milline ka poleks olnud saavutatud koht. Nemad kahekesi andsid oma parima!

Tore, kui Su koer on esimeste hulgas. Pole midagi hullu, kui ta on tagapool. Loe veelkord üle, mida näitusehindest kirjutati!

Sinu ja koera etteaste lõppenud, mis nüüd? 

PEALE OMA RINGI LÕPPU SAAD OMA KUTSIKA KIRJELDUSLEHE INFOLAUAST KÄTTE, samas tagastad rinnanumbri. Väliskohtunike puhul sisaldab kirjeldusleht võõrkeelseid koerandustermineid, palu oma kasvatajal või kellelgi kogenumal need Sulle pisut lahti seletada, et aru saada, milliseks kohtunik Sinu koera välimikku hindas. Kogu oma koera kirjelduslehed, diplomid jms. kodus kenasse kausta! 

NÄITUSELT JA ERITI KUTSIKAKLASSIS SAADAVAID HINDEID JA KOHTI EI OLE MÕISTLIK SURMTÕSISELT VÕTTA! NAGU ÖELDUD, KUTSIKAS JA NOOR KOER EI OLE FÜÜSILISELT VEEL KAUGELTKI VÄLJA ARENENUD. SIISKI TASUB NÄITUSTEL KÄIA – OMA KOERA NÄITUSELE ESITAMINE ON SINU PANUS SAKSA LAMBAKOERA ARETUSSE EESTIS. KUS MUJAL KUI NÄITUSTEL ON ASJATUNDJATEL VÕIMALIK SAADA ÜLEVAADET EESTIS ARETATUD SLK-DEST! 

Sellega on näitus Sinu koera jaoks lõppenud, nüüd saad hinge tõmmata, soovi korral järgmisi ringe jälgida, suhelda. Koergi võib teistega tutvust teha. NB! PEA MEELES, ET NÄITUSEL PEAB KOER OLEMA KOGU AEG RIHMA OTSAS, VABALT RINGIJOOKSMINE POLE LUBATUD, SEE SEGAKS RINGISOLIJAID. 

NÄITUSTEL MÜÜAKSE TAVALISELT KA KOERATARBEID (rihmasid, mänguasju). Kaup on näitustel odavam kui loomapoodides. Kui soovid osta, varu kaasa pisut sularaha, kaardiga maksmise võimalus puudub. 
 

Miks saksa lambakoer antakse näituseringis võõra inimese jooksutada?  

Selle üle imestavad paljud, kes esmakordselt SLK erinäitusele satuvad. Ringi sees koertega jooksvad ja hõikuvad händlerid, ringi ümber tormavad ja oma koeri hüüdvad ähmis omanikud...Eks ta harjumatule silmale pisut veider paistab, teisi tõuge ju niimoodi ei näidata.

Kindlasti tundud näitusel iseendale kohati naeruväärne, varjudes händleri käsul võõra inimese selja taha või suhteliselt olematu rohututi taha, et Su koer Sind valel hetkel ei märkaks ja „pöördese” ei läheks. Sellistel hetkedel tasub meenutada, et on olemas veelgi veidramaid hobisid:)

SLK ANATOOMIA JA ISELOOMU PARIMAD KÜLJED TULEVAD ESILE, KUI TA HOOGSALT LIIKUDES TÄHELEPANELIKULT OMANIKKU OTSIB - PEA PÜSTI, KÕRVAD KIKKIS, RIND EES.

Ära heida meelt, kui esimese näituse ajal  Su koer vingudes rihma otsas end maadligi rebib. Täida händleri soovitusi, jälgi hoolega, mida ta Sulle näitab või hõikab. Ole mõistev  abiline  talle ning  oma koerale. Pisutki näitusetrenni saanud kutsikad oskavad üldjuhul näituseringis päris normaalselt käituda:) 
 

Kutsikanäitus on ilmselt Sinu ja Su  koera esimene „avalik esinemine”

NÕUANDEID ESIMESEKS NÄITUSEKS  

Tee enne näitust kutsikaga näitusetrenni 

Trenniajad ja asjatundlikku juhendamist saad oma koera kasvatajalt. NB! Kutsikat ei tohi mingil juhul treeningutega üle koormata, mõnekuuse kutsika puhul seisneb näitusetrenn selles, et ta tutvub näitusesituatsiooniga, õpib oma händlerit usaldama ja soovitud tempos ringis liikuma. Õpib veidi aega rahulikult paigal seisma, harjub võõra inimese puudutustega. Igale tubliolemisele järgneb kindlasti mäng või maius. Ühesõnaga – kutsikate näitusetrenni eesmärgiks on näitusesituatsioon koerale tuttavaks ja meeldivaks muuta. Pikaajalist füüsilist vastupidavust nõudvaid näitusetrenne kutsikaga teha ei tohi. 

Õpeta oma koer hambaid näitama  

Koera hambumust  kontrollib kohtunik edaspidi igal näitusel.

KODUS VÕID HAMMASTENÄITAMIST ÕPETADA NII:  Valid oma elamises rahuliku segamatu koha, leiad aja, kui Sina ja kutsikas  olete mõnusas meeleolus. Paned koera istuma näiteks õrna käesurvega tagumikule, aga ta võib ka seista. Ära sega siia „ istu” käsklust, isegi kui kutsikas seda juba tunneb.

Ütled rahulikul, meeldival toonil mingi kindla sõna, näiteks „hambad!”, „vaatame”, „näita hambaid” – mida iganes. NB! Ära korruta käsklust – ütle seda selgelt ÜKS KORD. Seejärel võtad koeral õrnalt ühe käega koonust kinni (koera lõuad on koos) ja teisega tõstad ta mokki ning uurid ta hambaid. (Ise võid samal ajal vaikselt, kiitvalt, rahustavalt koeraga kõneleda). Vahel uurid hambaid eest, vahel külje pealt. Kord või paar päevas, paari sekundi kaupa ja kohe maius järele! Lase kutsika hambaid mõnikord vaadata ka teistel täiskasvanud pereliikmetel  ja külalistel või tee seda ise „publiku” juuresolekul – aga alles siis, kui olete harjutuse kutsikaga kahekesi omavahel kenasti selgeks saanud.

Tee hammastevaatamisest lühike ja meeldiv protseduur. Alguses ei pruugi see kutsikale meeldida ja ta puseleb vastu. Ole kannatlik - kui ta alustuseks paar sekunditki paigal on,  kiida ülevoolavalt ja anna maiust.

Tasapisi, kui kutsika kannatlikkus kasvab, võid protseduuri pikendada ja suunurki pisut venitades kõige tagumisedki hambad üle vaadata.

Kui ta VÄGA rabeleb ja ÜLDSE ei kuuletu, võid vahele lisada ÜHE lühikese terava EI käskluse. Kui EI-le järgneb hetkelinegi kuuletumine ja paigalolek, premeeri selle eest KOHESELT. Tekita kutsikal seos hammastevaatamise protseduuri ja kiituse/maiusesaamise vahel.

Isastel koertel katsutakse üle ka munandid.

„Munadekatsumist” võid samuti kodus harjutada nagu hammastenäitamistki.  Libista käsi silitava liigutusega üle kutsika selja eest tahapoole ja tagajalgade vahele. Strateegiline koht:) korraks puudutatud, järgneb kohe kiitus ja maius. 

Pese ja kammi koera enne näitust  KUTSIKA PESEMISÕPETUS

Aga kindlasti mitte näituse eelõhtul, ikka paar päeva varem. Pesuniiske karv magatakse näituseelsel ööl lootusetult sassi!  

Võta näitusele kaasa 

1. Koera dokumendid: vaktsineerimist tõendav terviseraamat ja tõutunnistuse koopia
2. jalutusrihm ja pikem näituserihm, millega koera ringis jooksutatakse
3. vesi ja joogikauss koerale, lisaks ka mõni lemmikmänguasi (pall, nuts).  

Riietu vastavalt ilmale 

Vihmakeep ja lisakampsun ei ole Eesti kliimas kunagi liiast:) Pane jalga jooksmiseks sobivad jalatsid. Kaasasolevaid asju on mugav kanda seljakotis, niiviisi on käed vabad. 

Saabu näitusele aegsasti

Et registreeruda ja lasta koeral kohaneda. 

Näituseplatsile jõudes ürita olla võimalikult rahulik  

(niipalju kui see õnnestub – situatsioon on uus Sullegi:). Niiviisi sisendad kindlustunnet ka kutsikale.

ASETA END KUTSIKA OLUKORDA – võõras ümbrus, palju inimesi ja koeri. Ei jälgegi kodusest turvalisusest. Enamik omanikke teeb siinkohal ühe ja sama vea: kui kutsikas kardab, rabeleb või ei käitu korralikult, siis tõstetakse häält, riieldakse, sakutatakse. Mida vaene loom peab arvama? Tundmatu koht, hirmutav melu, peremees tõreleb, siis kaob lisaks kõigele vaateväljast ( kui koer händleri kätte antakse) – ebameeldivaid aistinguid kui palju. Sul pole mingit mõtet näitusel oma koera kasvatama hakata – seda tuleb teha trennis ja kodus.

PÜÜA NÄITUSEL LUUA KOERALE TURVATUNNE – MÄNGI TEMAGA, KIIDA, JULGUSTA. ET KUTSIKAS TUNNEKS – TA ON ILUS JA TUBLI! TAL ON NÄITUSEPLATSIL VAHVA! TA ON KOOS PEREMEHEGA TEGEMAS MIDAGI TOREDAT – VÕI SIIS TULEB PEREMEES KOHE, KUI KOER ON HÄNDLERIGA PAAR RINGI ÄRA JOOKSNUD, JA SEEJÄREL TEHAKSE MIDAGI TOREDAT! MÄNGITAKSE, VAST SAADAKSE MÕNI MAIUSPALA...NIIVIISI  SEOSTUVAD KUTSIKAL NÄITUSEMELUGA POSITIIVSED EMOTSIOONID. LISAKS SELLELE - KOER, KES NÄITUSERINGI NAUDIB JA SEAL VABALT, RÕÕMUGA LIIGUB NING „SÄRAB”, JÄÄB OMA OLEKUGA KA KOHTUNIKULE SILMA – MIS OMAKORDA KAJASTUB TULEMUSTES.  

Näitusele registreerumiseks  

tuleb täita ESLÜ kodulehel olev registreerimisleht ja maksta osalustasu.

Koer loetakse näitusele registreerunuks, kui osalustasu on laekunud.

Enne näitust saadetakse Sulle meilitsi või postiga teade, et Sind on näitusele registreeritud. Teatatakse ka Sinu koera number näitusekataloogis. 

Kindlasti küsid Sa nüüd:

MIKS SEE KÕIK NII KEERULINE TUNDUB?:)

Usu, see tundub Sulle keeruline vaid ühe näituse võrra. Peagi orienteerud näitusehinnetes, koerandusterminites, koera näituse-eelses ettevalmistuses juba sujuvalt! 

EDUKAT NÄITUSEDEBÜÜTI!

Tekst Epp Maltis