Kui koer kardab ilutulestikupauke

Aastavahetuse näpunäiteid ilutulestikku kartva koera omanikule:

- Ära karista hirmunud looma, kuna karistamine ainult kinnitab looma arvamust sellest, et olukord ongi hirmus.  

- Ära tee koera hirmunud käitumisest välja, kui hirmuks pole tõelist põhjust.

- Ära lohuta hirmunud koera ja ära ka ise muutu rahutuks looma kartusest, sest selline käitumine premeerib koera- ta saab su tähelepanu.

- Looma lohutades, paitades ja maiust andes kiidad teda tegelikult sellise hirmunud käitumise pärast ja hirm süveneb veelgi.

- Ruum, kus koer viibib, peab olema turvaline isegi siis, kui loom ehmub, rabeleb   ja põgeneb hirmutava hääle eest.

- Kui aastavahetuse paugutamine ja ilutulestik algavad, ole koeraga majapidamise kõige rahulikumas ruumis.

- Hoia D.A.P*  selles ruumis pistikus. Tõmba juba enne kardinad akna ette, et koer ei näeks rakettide valgussähvatusi ja muid teda hirmutavaid asju.

- Ära jäta koera üksi! Raadio või televiisori võib keerata valjemaks, et loom paugutamist ei kuuleks.

- Ära tee välja häältest, ürita koera tähelepanu saada millelegi meeldivale (nt. mängi temaga).

- Aastavahetuseks võib külla kutsuda koera tuttava mängukaaslase, kes ei karda hääli. Kui oma koer hakkab kartma, siis mängimine julge koeraga võib aidata ületada hirmu ja sinu koer saab näite soovitud julgest käitumisest.

- Kui D.A.P ja muud abinõud ei aita, võivad osutuda vajalikuks ka rahustid, mida kasutatakse vaid loomaarsti ettekirjutusel.

- Käitumisteraapias võib kasutada harjutushääli sisaldavat CD diski, mille kasutamisjuhist küsi loomaarstilt.

- Eestis ei ole kahjuks loomade psühholoogi. Tõsisemate probleemi lahendamiseks soovitame pöörduda Soome koeraterapeutide poole: http://www.koiraterapeutit.fi/

- Pauku kartvat looma peaks hoidma jalutuskäikudel rihma otsas vähemalt detsembris ja jaanuaris, mis on kõige suurem paugutamise hooaeg. Koer peab olema märgistatud ja soovitav on panna ka omaniku kontaktid kaelarihma külge.

NB! Teatavasti kuulevad loomad inimestest palju paremini nii vaikseid kui ka kõrgeid helisid. Sellepärast peaks ettevaatusabinõud kasutusele võtma kohe peale kartuse ilmnemist, sest looma hirmud ei kao, vaid aastatega hoopis süvenevad.

*Mis on D.A.P?

Kõik emased imetajad eritavad imetamisperioodil aineid, mida kutsutakse „rahustavateks feromoonideks” ja mille ülesandeks ongi järglaste rahustamine.

Koerlastel erituvad „rahustavad feromoonid” imetava emaslooma rinnanäärmete vaheliste soonte karvanääpsudesse avanevatest näärmetest. Need feromoonid rahustavad kutsikaid ja tagavad neile kindlustunde – seda eelkõige tundmatus keskkonnas ja uute kogemuste puhul. Uuringutes on näidatud, et nende feromoonide rahustav toime püsib ka täiskasvanud koertel.
D.A.P.® on feromoon, mis toimib ainult koertele. Toode on saadaval difuusori ja aerosooli kujul.
D.A.P.® difuusor aitab:
- kutsikatel ja täiskasvanud koertel katkestada või ära hoida stressinähtusid nagu häälitsemine, lõhkumine, väljaheidete eritamine siseruumides, ülemäärane lakkumine.
- vähendada või ennetada hirmuga seotud käitumisilminguid (ilutulestik, külalised, võõrad, loomaarsti visiidid, uued ja ootamatud olukorrad).
- koeral kohaneda uues keskkonnas, näiteks omanikuvahetusel, kolimisel või võõrastega läbikäimisel.
D.A.P.® aerosool aitab vähendada ebameeldivusi autosõidul.
Tooted on saadaval loomakliinikutes, kus saab ka teada, kuidas ise edule kaasa aidata.

Allikas: Kui koer kardab pauku 
Avaldatud dr. Tiina Toometi nõusolekul.