KUTSIKA PESEMINE


Foto: Mart Arrak

VEIDI TEOORIAT

Miks tuleb kutsikale „hügieeniprotseduurid” meeldivaks teha?

Sugugi mitte ainult selleks, et temale rõõmu valmistada. Eelkõige Sinu enda elu hõlbustamiseks. Arvesta järgnevaga:
IGA ELUSOLENDI ESMASEKS, ALATEADLIKUKS SOOVIKS ON ELLU JÄÄDA JA PÜÜELDA SELLE POOLE, ET EKSISTEERIMINE OLEKS MEELDIV. SEE KEHTIB LOOMADE, AGA KA INIMESTE KOHTA. Täiskasvanud inimene annab endale mõistusega aru, et elu jooksul esineb ka ebameeldivad momente. Loom, eriti kutsikas (samuti väikelapsed) ei oska abstraktselt mõelda. Nad elavad käesolevas hetkes. Vanemal koeral koguneb siiski juba niipalju elutarkust, et ta teab – vanniskäik või küüntelõikamine   ei ole veel elu lõpp:)

Kutsikal puudub elukogemus

Hetk või tegevus on ebameeldiv – järelikult tuleb rabeleda, minema pääseda., ELLU JÄÄDA. Pestakse, lõigatakse küüsi, – appi, kui õudne, ma pean põgenema! Võrdleme imikuga – kõht tähi, pepu märg, ma pean karjuma! Ei karistata ju imikut ellujäämissoovi eest?! Vastupidi - püütakse tema olemine meeldivaks muuta täiskõhu ja kuivade mähkmetega. Lihtsam mõistus (looma ja lapse oma)  ei oska meie, täiskasvanud inimeste kombel mõelda, et halb saab otsa ja küllap tulevad paremad ajad:)

Tee hügieeniprotseduurid meeldivaks

Sina kui targem pead oma mõistuse tööle panema ja jõudma selleni, et kutsikas tunneks: vanniskäik – tore! Küüntelõikamine – vahva!   KUI KUTSIKAS  KÄSITLEB NEID TEGEVUSI MEELDIVATENA (või äärmisel juhul ärakannatavatena – tingimusel, et järgneb midagi head), ON SUL LIHTNE TEDA EDASPIDI HOOLDADA. Kui ta aga jätkuvalt peab vannitamist, küünte lõikamist, kõrvade puhastamist või kammimist   ohuks oma elule (ja usu, just nii ta alguses tunnebki, kui tegevus on uus ja võõras), siis üritab ta jätkuvalt ka rabeleda, vastu hakata, põgeneda. Sinu tõrelemine või veel hullem, karjumine ja  karistusmeetmed muudavad situatsiooni veelgi ebameeldivamaks. SA EI SAA KUTSIKAT SÜÜDISTADA -   LOODUS ON ELUSOLENDID LOONUD „KÄSUGA” ELLU JÄÄDA.

Pane ennast kutsika olukorda ja kavalda ta üle

KUTSIKAS „MÕTLEB” NII: – peremees tõstab mind veidrasse kohta (vanni), riidleb ja sakutab ja ma saan märjaks – MITTE MIDAGI meeldivat selles pole, see on halb ja hirmus. Ja kutsikas otsustab õigusega – see on mulle ebameeldiv, järelikult ohtlik, ma pean midagi tegema, et sellest pääseda, et ELLU JÄÄDA.  Pean rabelema, kisama, hammastega näksama, põgenema.
KAVALDA OMA KUTSIKAS  ÜLE – pane ta mõtlema hoopis nii:
OK, mind tõstetakse vanni – põnev! Siis ma saan maiust – tore! OK, mind tehakse märjaks, aga vesi on mõnusalt soe ja ma saan jälle maiust! Ja pärast vanni me hullame peremehega ja ta nühib mind rätikuga ja me mängime sikutamismängu! Lahe!!! SAMA KÜÜNTE LÕIKAMISEGA, KÕRVADE PUHASTAMISEGA jne.
Tee nii, et kutsikas „mõtleks”: OK, peremees teeb korra kääridega naksti! Siis ma saan midagi head. Ma kohe lausa ootan, et ta teeks uuesti naksti! Siis saan jälle maiust! OK, peremees urgitseb natuke mu kõrvas, aga seejärel, kui ma ilusti paigal olen, kiidab ja annab midagi väga head!
VÕTA EESKUJU SELLEST, KUIDAS ARSTID LASTEGA KÄITUVAD! KUI NAD TAHAVAD, ET LAPS KURKU LASEKS VAADATA VÕI KOPSE KUULATA, SIIS MEELITATAKSE JA RAHUSTATAKSE LAST, MITTE EI KARJUTA TA PEALE. SAMAMOODI PEAD SA KÄITUMA OMA KUTSIKAGA.

KUTSIKA PESEMINE

Kui tihti pesta?

Paarikuust kutsikat pole üldse mõtet pesta, kui ta just poriaugus pole käinud. Pesemisvajadus võib tekkida, kui koer on veidi vanem, juba näituseealine.
ÄRA VANNITA OMA KUTSIKAT LIIGA TIHTI. Ütleme nii, et umbes 4 – 6 – 8   korda esimese eluaasta peale. Jalutuskäigul VÄGA poriseks saanud koera võid vajadusel ka ilma šampoonita kergelt veega puhtaks uhtuda.   LIIGA TIHE PESEMINE MUUDAB KOERA NAHA KUIVAKS. Loomulik rasueritus kaitseb nahka ja hoiab karva läikiva. Mõistagi sõltub palju koera elutingimustest – korterikutsikas  „määrdub” vähem kui tema aias möllav eakaaslane.   Teisalt ei mõju õues elav, pisut liiga koeralõhnaline:) kutsikas Sinu haistmismeelele, korteris aga võib – olla küll. Siiski võib maksimaalseks pesemistiheduseks pidada keskmiselt ühte korda kuus.
ALLERGILISTE KOERTE PESEMISTIHEDUS (kui allergia väljendub nahaprobleemides: sügelus, punetus, nakitsemine) ON OMAETTE TEEMA, sel puhul tuleb lähtuda konkreetsest probleemist, kasutada vastavaid šampoone jne. Konsulteeri sellisel juhul oma loomaarsti ja kasvatajaga.

KUI OLED MINEMAS KUTSIKANÄITUSELE, ÄRA PESE NÄITUSE EELÕHTUL. Pesuniiske karv magatakse näituseelsel ööl lootusetult sassi! Pese nii umbes paar päeva enne näitust. Kui koeral on väga paks aluskarv, peab pesema ilmselt rohkem kui nädal enne. Koeral, kellel pole aluskarva ollagi ja koer muidu väga kilu välja näeb, võib ka eelmisel õhtul pesta. Sõltub täielikult koerast. Küsi nõu kasvatajalt!

Ettevalmistused

Pese koera vannis või dušialusel. Loomulikult ajab duši asemel asja ära ka veekauss ja kopsik ( maasaunas näiteks – kuid siis ikka kütmata  saunas, eks ole:) Sel puhul varu käeulatusse mitu suurt kausitäit käesooja vett.
Esimesel korral palu kedagi abiks, aga kui oled suutnud vanniskäigu muuta kutsikale meeldivaks kogemuseks, saad hiljem, ka täiskasvanud koeraga, üksindagi suurepäraselt hakkama. Üldjuhul on saksa lambakoerad lausa hullud vees hullamise järele. Vannitamine on siiski pisut teine situatsioon ja ei pruugi koerale meeldida.

- PANE KÕIK VAJAMINEV KÄEULATUSSE. (Lahjendatud šampoon, vannilinad)

- KASUTA TINGIMATA LAHJENDATUD ŠHAMPOONI
(osta loomapoest või kliinikust, koera PH tase on inimese omast erinev, inimeste šampoonid talle ei sobi.) Šampooni on mugav lahjendada plasttopsis või kannus. Tihti pole pudelile lahjendamissoovitust peale kirjutatud, kuid  lahjenda siiski, et Sul oleks koera kergem loputada. Lahjenda näiteks vahekorras 1:5.   Kvaliteetse šampooni saad ca 100.- krooni eest. Lahjendatuna jagub sellest umbes aastaks. Kallimad šampoonid, millel reklaamtekst, et teevad SLK karva kenasti punakamaks või musta värvi selja eriti mustaks – ega nad kahju ei tee, aga samas pole nende kasutegur ka kindel. Kui soovid, siis proovi.
NB! ALLERGILISTE – JA MUUDE NAHAPROBLEEMIDE PUHUL KONSULTEERI ŠHAMPOONI SUHTES KINDLASTI LOOMAARSTI VÕI KASVATAJAGA, poemüüja pole sel juhul  parim otsustaja.

- VARU KUIVATAMISEKS MITU SUURT KÄTERÄTIKUT. Soovitavalt vanemat, et saaksid kutsikaga kuivatamise ajal mürada ja sikutamismängu mängida.

- ASETA VANNI PÕHJA KINDLASTI KUMMIMATT VÕI SUUR KÄTERÄTT, ET KOER EI LIBISEKS.   Vanni ära vett lase, äravoolukorki ära ette pane, võimalusel aseta äravooluavale sobiv sõel, et karvadega mitte torustikku ummistada.

- RIIETU SÜNDMUSEKOHASELT:), tõenäoliselt  saad üleni märjaks.

Ja lõpuks asja juurde – pesemisprotseduur!

- TÕSTA KUTSIKAS RAHULIKULT VANNI. Räägi temaga vaikselt, rahustavalt, kiitvalt.
Silita, anna maiust. Nüüd proovi veesoojust enda käe peal, liiga külm vesi  ehmatab kutsikat, kuum vesi on suisa ohtlik.

- DUSHITA KOER KÄESOOJA VEEGA MÄRJAKS, jälgi, et vesi ei satuks kõrvadesse – pead ära veega üle uha. Kiida, anna maiust.

- HÕÕRU KOER LAHJENDATUD ŠHAMPOONIGA SISSE. Jälgi, et šampoon ei satuks kõrvadesse ega silma. Nüüd hõõru kutsika karva korralikult, abilise olemasolul mõlema käega, üksi pestes pead ilmselt teist kätt kasutama koera paigalhoidmiseks. Ära koeraga tõrele, kui ta ka paigal ei seisa! Rahusta, kiida, pea meeles, et vanniskäik peab Sinu enda lihtsama tuleviku huvides olema koerale MEELDIV! Kiida, anna maiust.

- SEEJÄREL LOPUTA. Jällegi vett mitte kõrva ja silma lasta, kuid loputus olgu põhjalik, taas käesooja veega.   Koer on ilmselt selle aja jooksul end mitu korda raputanud, Sina ja vannituba läbimärjad! Kui soovid, et ta ennast enne vannist väljatõstmist enam – vähem kuivaks raputaks, aitab paljude koerte puhul veidikese vee valamine lagipähe. Juba enne vannist väljatõstmist kasuta rätikut ja kuivata koer kiirelt enam – vähem.

KUIVATAMINE

- TÕSTA KUTSIKAS  VANNIST VÄLJA. Järgneb ilmselt tants ja tagaajamine, kutsikas on rõõmus, et on „pääsenud”, hüppab, närib käterätti, ei lase ennast kuidagi kuivatada. Luba talle see rõõm, mängi kaasa, küll Sa ta lõpuks kuivaks saad. Suveajal ja koduaia olemasolu puhul oleks hea ta nüüd õue lasta, kus ta jookseb ja end raputab – ning tõenäoliselt kohe mullas või liivas püherdab! Ära vihasta ega riidle, see lahtine mustus tuleb kohe maha. Hea trikk on anda üks vannilina kutsikale sakutada, samal ajal ise teisega koera kuivatades. Tore peab olema!

KAMMIMINE

on tegevus, mis Su koerale ei pruugi alguses meeldida, aga millega teda tuleb harjutada. KAMMIMISE HARJUTAMIST PEAKSID ALUSTAMA PESEMISPROTSEDUURIST  ERALDI – kui koer on rahulik ja pisut väsinud. Kui oled    kammimist harjutanud, kutsikal üks oskus juba olemas ja „pesupäev” lihtsam. Kammimine ja oma koera silitamine ning puudutamine tugevdab sidet Sinu ja tema vahel ja õpetab teda Sulle kuuletuma.

- NB! ÄRA KUNAGI KAMMI MÄRGA KARVA! Lase koer enne peaaegu täielikult kuivada. Võid soovi korral kasutada ka sooja föönituult- NB! mitte kuuma!!! – taas peab see kutsikale olema meeldiv, mitte hirmutav. Alusta vähehaaval ja kiida kannatlikkuse eest.
Saksa lambakoera „kasukas” kuivab kaua – tiheda aluskarva tõttu.

- NB! PÄEVAL, MIL SA OLED KOERA PESNUD, ÄRA JÄTA TEDA ÖÖSEKS MINGIL JUHUL ÕUE, VÄLJA ARVATUD VÄGA SOOJAL SUVEAJAL.

- KASUTA SOOVI KORRAL KA PALSAMIT.   See võib tunduda Sulle pisut veider – koera karvale palsamit!? Kuid karvaga teeb palsam sama, mida inimeste juustega – hõlbustab  kammimist ja annab kena läike. Koertele sobivad palsamid   on müügil loomapoodides ja kantakse tavaliselt poolkuivale või kuivale karvale, silitavate liigutustega, enne kammimist. Kasuta palsamit pigem väiksemas koguses kui liiga palju.

- ALUSTA KAMMIMISE HARJUTAMIST LÜHIKESTEST, PAARIMINUTILISTEST  SESSIOONIDEST. KUNA KUTSIKAS ON LOOMULT PÜSIMATU, ÄRA NÕUA PIKALT KANNATLIKKUST. Alusta kasvõi paari kammitõmbe kaupa ja premeeri koheselt tublioleku eest. Pane maiused käeulatusse. Taas – mitte mingil juhul ära tõrele, kui Su kutsikas paigal ei seisa!   Jälle sama rusikareegel – mõtle selle peale, et KAMMIMINE PEAB KOERALE MEELDIV OLEMA, SIIS LASEB TA SEL RAHULIKULT SÜNDIDA.  KIIDA KUTSIKAT, kui ta kammimise ajal paigal püsib. Anna maiust. Peaksid harjutamise tulemuseni jõudma selleni, et kammimine oleks teile mõlemale mugav ja nauditav – koer näiteks küljeli lamamas, Sina tema kõrval istumas ja kammimas. See nõuab Sult kuudepikkust kannatlikkust!

Saksa lambakoera karvatüübile sobib suurepäraselt selline kamm: Sa ei vaja selle kõrvale ühtegi muud kammi ega harja. Usu, see „mudel” on ära proovitud kogenud SLK omanike poolt. Hoolimata tagasihoidlikust välimusest „võtab” see suurepäraselt nii pehmet villataolist aluskarva kui ka pealmist, pikemat karmi karva, mida SLK pidajad nimetavad naljatlevalt „okasteks”. Kammi saad osta lemmikloomapoodidest või kliinikutest ja see maksab veidi üle 100 krooni. Valmistatud tugevast plastmassist või metallist, jälgi, et piide otsad oleksid ümardatud. Korralik kamm peab vastu aastaid.

Kokkuvõttes – vanniskäik olgu lõbus ja stressivaba ettevõtmine sulle ja koerale. kuid igal juhul arvesta sellega, et esialgu rahmeldad end kutsikat vannitades hingetuks ja elamine on läbimärg:)

HEAD PESEMIST!

Tekst + refereering internetist Epp Maltis