ARMASTUSEGA EHITATUD KOERAKUUT

 

TEKST: KADRI KUUSK
FOTOD: MARKO KARJA JA KADRI KUUSK

Artikkel on ilmunud ajakirjas Kodukolle. ESLÜ kodulehel avaldatakse autori ja Kodukolde peatoimetaja lahkel nõusolekul. 

 

Robi ei ole tavaline koer. Ta on täpselt nii eriline nagu iga koer oma peremehe jaoks.

Kui Robi sai nii “suureks”, et oli aeg oma elamine muretseda, hakkasime poodidest korralikku kuuti otsima. Aga võta näpust… Juhtus see, et ükski poekuut ei olnud piisavalt hea − enamik oli lohakalt kokku klopsitud, ilma soojustuseta, seega mitte eriti ilmastikukindlad ega ka ilusad. Üsna ruttu sündis otsus teha kuut oma kätega. Sellest sai kogupereüritus.

Kõigepealt olime küsimuse ees, kui suur see kuut peaks olema. Leidsime joonised ja algtõed, mida ehitamisel silmas pidada ning mis mõõtmetega peaks ühe keskmist kasvu koera kuut olema. Saime teada, et kuut peab olema kahetoaline - ehk siis esik ja tuba. Vahesein kaitseb vihma ja tuule eest ega lase neid kutsu magamistuppa.

MEISTERDAMISEL VAJALIKUD MATERJALID:

laudmaterjal 25 x 100 mm (põrand, katus)
prussid 50 x 50 mm (karkass)
vineer 5−6 mm (siseseinad)
klaasvill 50 mm (soojustus)
tuuletõkkepaber
voodrilaud
ruberoid(katusekate)
puidukaitse ja peits

Vaata valmis ka:
aknaklaas
peenikesed liistud
silikoon, PVA liim

Nipet-näpet:
iluliistud ustele, akendele
kruvid, naelad, nurgikud
hinged (avatav katus)

KARKASS

Alusta ehitamist alusprussidest, nendele toetub hiljem kogu ehitis. Samuti hoiavad need kuudi maapinnast eemal, et põhi ei oleks talvel külma ilmaga vastu maad.

Kolmele kandvale prussile paigalda must põrand ning soojustus. Selle peale tuleb laudadest kuudi põrand.

Karkassi tehes jälgi, et prussid oleksid loodis. Diagonaalprussid teevad kuudi stabiilseks ja tugevaks. Pane paika ukse- ja aknakohad ning paigalda vineerist sisevooder. Soojusta seinad ja kata need tuuletõkkepaberiga. Paigalda välisvooder.

Soojustus

Puur ja punane müts

Saba

KATUS

Katus peaks kindlasti olema avatav, et kuuti saaks puhastada ja tuulutada. Selleks võid panna katuse hingedele. Ära unusta ka soojustust. Katuselaudadele ei tohiks paigaldada plekki, see koliseb vihmaga ja võib koera hirmutada. Parim on ruberoid, mida on väikese käsipõletiga lihtne paigaldada.

Punane müts 

Katus peale

Rubekas

AKNAD

... võid tellida, aga lihtsam on ise ehitada. Tee valmis raam, millele kinnita sisemised põsed. Lõika klaasist parajad tükid ja kinnita need silikooni ning peenikeste liistude abil raami külge. Aseta aken oma kohale. Seestpoolt kinnita kruvide ja klambritega.

Aken

Robi ja aken

VIIMSTLUS

Viimistlemisel jälgi, et kuut moodustaks kena komplekti elumajaga. Kui otsustad kuudi peitsida, kata see eelnevalt puidukaitsevahendiga.

ASUKOHT

... vali selline, kust koer saab jälgida kogu ümbrust, eriti maja ust ja väravat. Jälgi ka, et kuut poleks fassaadiga päikese poole. Siis pakub kuut koerale suvel mõnusat varju ja jahedust.

AVAMISPIDU

Seda ära unusta! Varu lint, käärid, vein ja KONT. Võib hakata kolima.

Veel kasulikke nõuandeid ja jooniseid kuudi ehitamiseks

 

LÕPETUSEKS

avaldab ESLÜ koduleht pildi, kus Robi on raatsinud kõigi mugavustega kuudist lahkuda ja turvab perenaist Kadrit seenemetsas.