Üldisi näpunäiteid talvel koera eest hoolitsemiseks 

 

talvine_hooldus_pilt.jpg
Foto: Kärt Liekis

Külma ilmaga toime tulemiseks vajavad õues elavad koerad erilist hoolt. Eraldi tähelepanu tuleks pöörata vanematele ja lühikarvalistele loomadele ning kutsikatele.

Kõikide koerte  puhul on just talvekuudel oluline korralik toitmine. Õues elavad loomad vajavad talvekuudel umbes 25% võrra rohkem toitu kui soojal ajal. Suurem toidukogus on vajalik, et toota kehatemperatuuri säilitamiseks rohkem soojust. Toas elavad koerad  seevastu võivad vajada talvel vähem toitu, kuna nende liikumisvõimalused on piiratumad.

Koerad vajavad külma ilmaga korralikku peavarju. Õuekoertel peaks olema soojustatud kuut, mis oleks ka tuule eest varjatud. Kuut ei tohiks olla liiga suur (soojus, mida koera keha  toodab, hoiab ka kuudi soojana) ja avaus peaks olema suunaga lõunasse või kagusse. Sissekäiku võiks katta riie või plastikust lapats, eriti vajalik on see tuulistel päevadel. Allapanuks kuuti sobib kõige paremini põhk, aga ka hein või tekk.

Õues elavad koerale külmal ajal vedelikuvajaduse korvamiseks lumesöömisest ei  piisa.  Ka talvel peab koerale andma puhast, värsket vett mitu korda päevas. Praktiliseks lahenduseks võib olla elektriline veesoojendi, kuid see peab olema ohutu ja korralikult paigaldatud.

Talvel tuleks regulaarselt   kontrollida koera käpaaluseid. Lumi ja jää  tuleks varvaste vahelt karvade küljest eemaldada. Niisked käpad aga tuleks hoolikalt kuivatada. Niiskus, mis jääb varvaste vahale, võib põhjustada valulikku põletikku. Talvel on tavalisim nahaärritaja jäätumisvastane keemiline liiva-soola segu. Kui seda kasutatakse palju ja koer sellega sageli kokku puutub, tuleks koera käppasid regulaarselt pesta.

NB! Külmumisvastane vedelik (antifriis) on loomadele allaneelamisel äärmiselt mürgine!!! Selle magus maitse aga meelitab sageli koeri ja kasse seda lakkuma. Kogemata mahavoolanud külmumisvastane vedelik tuleks seega viivitamatult ära koristada.

Koertel võib sageli talvekuudel esineda naha kuivust. Nahka kuivatab niiskusepuudus.  Sage harjamine – kammimine  aitab stimuleerida nahanäärmetes õli eritumist ja nahk ei kuiva liialt.

Aeg-ajalt juhtub, et loom jääb kogemata liiga pikaks ajaks õue. Tulemuseks võivad olla külmakahjustused. Kõige tavalisemad külmakahjustuste kohad on kõrvaotsad, käpapadjad ja sabaots. Külmunud kohti tuleks soojendada käesoojas (kindlasti mitte tulises) vees ja siis näidata koera kontrollimiseks ka loomaarstile.

Lahkus ja tähelepanelikkus on koerale  talvekuudel parimaks hoolitsuseks. Kui koer väriseb või keeldub mängimast, tähendab see, et tal on liiga külm. Temperatuuri langedes alla miinus 15 kraadi, tuleks ka õues elavad koerad sisse tuua.

Internetist refereerinud Kaire Paavo