TÕNIS LAND


Tõnis Land

Praegusel hetkel töötab Tõnis Land Põhja prefektuuri künoloogiateenistuses vanemkoerajuhina. Peale patrullkoerajuhi töö on tema ülesandeks treenida nende üksuse teisi teenistuskoeri ja seda just kaitse ehk jõukasutuse jaoks, samuti jälje ajamist, esemete ja peidikute otsimist.

2002. aasta juulist sai Tõnise töökaaslaseks politseikoer SLK Brutus, kellega nad on kinni pidanud paarkümmend kurjategijat ja aidanud asitõendite leidmise jms läbi kaasa mõnekümne õigusrikkumise lahendamisele. Tänaseks on 11-aastane Brutus pensionil ja Tõnise uueks "paarimeheks" on SLK Ratsumestarin Mafiooso.

Teiste koerte kaitsekoolitusega sai algust tehtud 2003. aasta lõpus, 2004. aasta alguses, kui Saaremaa aktiivsed koera omanikud otsustasid luua klubi, et edendada koertega tegelemist ja koerasporti Saaremaal. Alguses olid töövahenditeks kartulikotist kokkukeeratud nuts ja piirivalve koerajuhtide käest laenatud varrukas. Samal ajal käis Saaremaal ka Aivo Oblikas, kelle käe all ja juhendamisel sai kaitsekoolituse põhitõdedega lähemalt tutvutud ning kelle juhendamisel ja toetusel algaski Tõnise varrukamehe tee. Pöördeline hetk tema varrukemehe karjääris oli dr. Helmut Raiseri koolitus 2005. aasta suvel. Hiljem on Tõnis osalenud paljude Eestis käinud koolitajate seminaridel, aga inspiratsiooni on ta saanud mitmetelt Eesti varrukameestelt: Aivo Oblikas, Rene Radala, Janar Klement, Tõnis Vanaveski ja Tõnu Mägi.

Küsimusele kellele ja miks kaitsekoolitust vaja on vastab Tõnis: "Koerte kaitsekoolitust võrdleksin poksi või mõne muu võitluskunstiga. Kahtlemata on seda vaja teenistuskoera tõugudele. Kuidas see igale konkreetsele isendile sobib, selgitabki välja parimad. Samuti toob kaitsetöö esile koera julguse ning suhte koerajuhiga. Kahtlemata on see (IPO jm) teenistuskoerale ja tema peremehele parim viis koos aega veeta."

Tõnis Land sai atesteeritud varrukameheks ja kaitsekoolitajaks 2011. aastal. Ta on varrukamehena töötanud ja kutsutud töötama järgmistele üritustele:

2010 TSKK IPO eksam
2011 Articuse erinäitus
2012 ESLÜ mai IPO võistlus
2012 Articuse erinäitus