Kutsika kojutoomine on samm, mis muudab Sinu elu aastateks. Kui pühendad talle piisavalt aega ja tähelepanu, kohtled teda õiglaselt, armastavalt ja järjekindlalt, koolitad ja sotsialiseerid teda – siis saad suurepärase sõbra pikaks ajaks.
Sõbra, kes mitmekordselt tasub talle jagatud hoole.


Küsi nõu
Kutsikat omades tekib kümneid küsimusi. Ära häbene nõu küsida oma kasvatajalt, oma loomaarstilt, kogenumatelt koeraomanikelt.
Pole probleemi, millele lahendust ei leiduks, olgu see siis toitumine, käitumine või muu.

Ole järjekindel
Kutsika vallatusi on küll tore vaadata, aga ei lähe kaua, kui temast on saanud täiskasvanud, täiskaalus koer, ning selleks ajaks peavad tal reeglid selged olema. Mis on keelatud ühel päeval, on seda kõikidel päevadel. Mida ei luba üks pereliige, seda ei tohi lubada ka teised.

Kehtesta ennast
Sa ei taha ju ometi, et koer majas peremees oleks? Kutsikale tuleb algusest peale selgeks teha, kus on tema koht „karjas”. Ole oma käitumises ”must-valge”. Keeld olgu konkreetne ja karm, pidevast näägutamisest pole mingit kasu. Samas tuleb jagada ohtralt kiitust, kui koer on tubli olnud.


Loo oma koeraga side
Tegele oma koeraga, mängi ja jaluta temaga, õpeta talle, et koos Sinuga on kõige parem ja huvitavam.

Väsinud koer on hea koer
Paku talle päeva jooksul piisavalt tegevust, nii väldid lõhutud mööblit, näritud kingi ja üleskaevatud peenraid. Mängimine on parim viis koera energiat suunata! Kui Sinu koer teeb pahandust, pole süüdi mitte tema, vaid Sina.

Sotsialiseeri
Esimesed neli-viis elukuud on kutsika elus tähtsaimad - mida ta sel ajal näeb ja kogeb, kinnistub kogu eluks. Paku oma koerale erinevaid kogemusi (lifti- ja bussisõit, võõrad inimesed, teised koerad, tihe liiklus jne) ja saad kaaslase, keda on tore igale poole kaasa võtta ning kes oskab igas olukorras käituda.

Anna kutsikale võimalus omaette olla
Kutsikas on tõeline energiapomm, kuid ta väsib ruttu ja peab siis saama ka rahulikult puhata. Kui peres on lapsi, jälgi, et nad ei teeks kutsikale liiga, ja vastupidi,
Loomulikult mängiksid lapsed kutsikaga lõputult, kuid kodurahu huvides kehtesta kindlad „mänguajad”.

Planeeri tulevikku
Mida tahad edaspidi oma koeraga teha? Käia näitustel, võistelda kuulekuses, agilitys?
Sul on tulevikus kergem, kui alustad läbimõeldud harjutustega juba koera kutsikapõlves.
Samas arvesta, et tegemist on ikkagi ”lapsega”, kellelt püsivust ja keskendumist saab nõuda vaid väga lühiajaliselt.

Harjuta oma koera puudutustega
Pead saama puhastada ta kõrvu, lõigata küüsi...Aga kannatlikkust ja veel kord kannatlikkust! Ikka kõrv ja küüs korraga ja kohe kiitus ja preemia! Ning siis alles järgmise kallale. See, kuidas Su koer ennast käsitleda laseb, näitab, kui tugev on Sinu side temaga, kui palju ta Sind usaldab.

Jäädvusta
Võimalusel pildista oma koera erinevate tegevuste juures, kutsikaiga ju nii lühike! Võiksid ka kirja panna, millal tulid ära esimesed piimahambad, millal käisite esimest korda pikal jalutuskäigul jne.

Eluliselt oluline käsklus
Kui tahad, et Su koer elaks pika ja õnneliku elu, on Sinu kohus talle selgeks teha käsklus SIIA! Võid valida ka mõne teise sõna, peaasi, et koer seda kuuldes Sinu juurde tuleb – rõõmsalt ja kiiresti. Mitte kunagi ära karista koera juurdetuleku eest, isegi kui ta käsklust kohe ei täida. Ära korruta, ühest hüüdest peab piisama – ja iga kord peab kutsikas saama preemiaks midagi head ning ülevoolava kiituse. Järjekindla treeninguga (pea siiski meeles, et kutsikas ei suuda kaua keskenduda) saavutad selle, et koer eelistab Sinu juurde tulekut igale muule tegevusele (kassid, autod, teised koerad).

Koolita
Saksa lambakoer vajab õnnelik olemiseks palju tegevust koos peremehega. Käies temaga kuulekusetrennis, lööd mitu kärbest ühe hoobiga. Koolitad koera, pakud talle liigikaaslaste seltskonda, saad teiste omanikega kogemusi vahetada ja treenerilt kuldaväärt õpetusi, tõstad iseenda füüsilist vormi ning tugevdad sidet oma koeraga. Infot ESLÜ poolt soovitatavate koolitajate kohta leiad siit


Vaata peeglisse
Koera saavutused ja oskused on Sinu teene, tema pahateod on teadmatusest, et nii ei tohi.
Iga koer on oma peremehe peegelpilt!


Sügisel 2006 algab ESLÜ-s taas loengusari algajatele kutsika- ja koeraomanikele, ka lihtsalt huvilistele ja alles koeraostu plaanivatele inimestele.Loengud toimuvad 1 kord kuus ESLÜ ruumides Tallinnas, Vana-Kalamaja 20.
Käsitleme erinevaid teemasid alates koera kojutoomisest, hooldusest, toitumisest kuni erinevate koolitusvõimaluste ja näitusteni. Loengud toimuvad vabas vormis, alati võimalus küsida kõike koerandusse puutuvat :)

Täpsem info

 
ESLÜ järelkasvutoimkond annaluik@hot.ee